Banan cz. 2

Tost z bananem i czekoladą wg Elvisa 

1 osoba

Banan cz. 3
Przepis:

Składniki na jedną porcję dla średnio głodnej osoby:

  • 2 kromki ulubionego chleba tostowego
  • ½ dojrzałego banana
  • łyżeczka masła orzechowego
  • kostka czekolady
  • urządzenie do robienia sandwichy lub grill elektryczny
Przygotowanie:

Jedną kromkę chleba smarujemy masłem orzechowym, układamy na niej kawałki czekolady i plasterki banana. Przykrywamy drugą kromką. 

Kanapkę wkładamy do tzw. tostera lub do grilla elektrycznego. Zgniatamy i zapiekamy aż z obu stron tost/kanapka będzie rumiana, a czekolada się rozpuści.

Zjadamy na ciepło, choć i po przestudzeniu taki tost jest pyszny!

Czy Król Rock’n’Rolla lubił tosty? Tak (!) i to na dodatek – z bananami w środku! Wiemy – brzmi to dziwnie, ale zanim na zawsze z nich zrezygnujcie – sprawdźcie jak one smakują!

Wersję wg Elvisa podkręciliśmy posiekaną czekoladą i trochę „odchudziliśmy” – zapiekając tosty, zamiast smażyć je na maśle.

Zanim jednak zjecie sycące śniadanie godne króla, kilka słów o tym, skąd wzięły się banany w Waszych domach.

Odmianę jadalną bananowca określamy mianem BANAN WŁAŚCIWY. Pochodzi ona od rosnącego dziko na Półwyspie Malajskim banana Musa acuminata (syn. Musa paradisiaca). Jego triploidalna forma tworzy słodkie i beznasienne owoce.

Banany są użytkowane przez człowieka od wieków. W Mezopotamii i Asyrii były znane już w 1. tysiącleciu p.n.e. Hiszpanie i Portugalczycy sprowadzili je do Afryki Zachodniej w XVI w., potem trafiły na Wyspy Kanaryjskie. Stamtąd razem z konkwistadorami popłynęły do Ameryki. Do Santo Domingo dotarły w 1516 roku, a do Peru w 1535.
Jedna z hipotez głosi jednak, że do Ameryki Południowej banany dotarły znacznie wcześniej, razem z żeglarzami melanezyjskimi z wysp Oceanii.
Do upraw szklarniowych w Europie banany weszły w XVII w. a od XIX w rozpoczęto ich uprawę w gruncie na Sycylii.

Plantacja bananów. Florencia C.R. Pocztówka z lat 30. XX wieku.

Banany to rośliny klimatu ciepłego i wilgotnego. Wymagają dobrej gleby i ochrony przed wiatrem, dlatego na plantacjach sadzi się drzewa osłonowe (najczęściej kazuaryny). Jest jednak wiele odmian o mniejszych wymaganiach i uprawy tych roślin znajdziemy na Sycylii, Azorach, w południowej Hiszpanii czy w Australii.


Marianna Wojcieska → edukatorka, szefowa Działu Edukacji OBUW

Autorką cyklu kulinarnego „Smaczne poniedziałki” jest Marianna Wojcieska → ogrodowa edukatorka z Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego, twórczyni cieszących się popularnością warsztatów „SezoNowość” oraz autorka trwającego rok cyklu Smaczne Poniedziałki.

Przepisy powstają z pasji Marianny do roślin jadalnych i gotowania oraz chęci dzielenia się nią z Wami, a także jako kontynuacja prowadzonego prawie 10 lat bloga kulinarnego.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.