Rdestówka zaroślowa

Rdestówka zaroślowa (rdest zaroślowy), Fallopia dumetorum (Polygonum dumetorum) uważana jest w Europie za gatunek rodzimy.

Poza tym naturalnie występuje w Afryce Północnej, Turcji, na Kaukazie, w Iranie, na Syberii Północnej, Południowej i Zachodniej, w Azji Środkowej i Japonii.

Rdestówka zaroślowa, Fallopia dumetorum, fot. I. Kirpluk, Ogród Botaniczny UW

W Polsce spotykana jest bardzo często w zaroślach, zagajnikach i na skraju lasów, w miejscach wilgotnych, przy ciekach wodnych. Możemy ją spotkać również na siedliskach antropogenicznych, takich jak parki, cmentarze, przypłocia, zarośla przydrożne i wysypiska śmieci.

Rdestówka zaroślowa, Fallopia dumetorum, fot.

Najchętniej rośnie w półcieniu, na glebach świeżych i wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe. Jest rośliną roczną, z wijącą się, prawie obłą, nagą łodygą do 3 m długości. Jej charakterystyczne, zewnętrzne listki okwiatu, w czasie owocowania są szeroko oskrzydlone. 

Dzięki temu, o tej porze roku, możemy ją łatwo odróżnić od podobnego, pospolicie występującego w Polsce gatunku: rdestówki powojowatej (Fallopia convolvulus), której zewnętrzne listki okwiatu w czasie owocowania nie są oskrzydlone.

Rdestówka powojowata ma też inną łodygę: kanciastą, bruzdowaną, szorstką. Spotykana jest najczęściej jako chwast upraw zbożowych i okopowych, ale także jako roślina ruderalna.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 18.00
KASY są czynne do godz. 17.00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 18.00
KASY są czynne do godz. 17.00
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.