Farbownik lekarski

Farbownik lekarski (Anchusa officinalis) to pięknie kwitnąca roślina. O tej porze roku przyciąga nasz wzrok interesującymi, mocno zabarwionymi kwiatami Korona początkowo jest purpurowa, później fioletowoniebieska, ma prostą rurkę z widocznymi, aksamitno-owłosionymi, białawymi wyrostkami (tzw. osklepkami). 

Farbownik lekarski, Anchusa officinalis, fot. Domena Publiczna, Wikipedia

Ziele farbownika zawiera m.in. alkaloidy pirolizydynowe (karcynogen) oraz alantoinę. Alkaloidy farbownika w większych dawkach porażają ośrodkowy układ nerwowy i powodują zaburzenia przewodu pokarmowego. 

Ziele farbownika stosowano w lecznictwie ludowym jako środek przyspieszający gojenie się ran, a także we wrzodach żołądka i dwunastnicy. Skórkę korzenia farbownika wykorzystywano niegdyś do produkcji różu do twarzy. Z korzeni otrzymuje się barwnik ciemnopurpurowy, a z kwiatów – zielony.

Farbownik lekarski, Anchusa officinalis, fot. Floratheca

Farbownik lekarski jest też rośliną miododajną. Ma dość długi okres kwitnienia – od maja do września, a czasem nawet do października. Rośnie w dużych skupiskach, jest więc świetną rośliną pożytkową dla pszczół. Jego wydajność miodowa to około 170 kg z jednego hektara pożytku, a wydajność pyłkowa – 40 kg z hektara.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

W dniach 8-21 lipca sekretariat OBUW będzie nieczynny z powodu urlopu. Ewentualne sprawy prosimy zgłaszać mailowo na adres ogrod@uw.edu.pl

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny CODZIENNIE
w godz. 10.00 – 20.00.
Otwarta jest tylko KASA nr 2 (od strony Al. Ujazdowskich) do godz. 19.00
(maj – sierpień)

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Od 8 lipca
(przez ok. 1 miesiąc)
z powodu budowy przyłącza CO
szklarnie są NIECZYNNE.
Zapraszamy do Ogrodu!
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.