Czosnek dziwny

Pesto z czosnku dziwnego

Przepis:
  • 50 – 60 g czosnku dziwnego
  • 35 – 40 ml oliwy z oliwek (chociaż można użyć też innego oleju np. lnianego)
  • 25 g orzechów (pinii, nerkowców, włoskich, migdałów, można też dodać słonecznik)
  • 25 g parmezanu (lub innego sera typu pecorino lub grana-padano)
  • Sok z 0,5 cytryny
  • Sól i pieprz
Przygotowanie:

Czosnek rwiemy na mniejsze kawałki, wrzucamy do blendera z orzechami i blendujemy (aż czosnek będzie dobrze posiekany). Następnie wrzucamy wszystkie inne składniki do blendera i miksujemy na gładką masę. Pesto pysznie smakuje ze świeżym pieczywem lub makaronem! Pesto można też zrobić w wersji wegańskiej, wtedy, zamiast sera trzeba dodać więcej orzechów i łyżkę płatków drożdżowych. Polecam wtedy użyć nerkowców lub migdałów – wcześniej zalać część porcji gorącą wodą i zostawić na godzinę. Dzięki temu pesto będzie bardziej kremowe. Nie każdy ma pod ręką taki czosnek, ale można użyć innych roślin np.czosnku niedźwiedziego lub rukoli.

Czosnek dziwny (Allium paradoxum) często zbytnio rozprzestrzenia się w Ogrodzie Botanicznym. Nie jest łatwo pozbyć się jego nadmiaru z naszych rabat. Jednak okazuje się, że jest sposób na wykorzystanie tego niechcianego ogrodowego gościa – w kuchni. 

Czosnek dziwny, Allium paradoxum, fot. Domena Publiczna, Wikipedia

Sam pomysł wyjadania gatunków, które są potencjalnym zagrożeniem dla innych gatunków, nie jest nowy. Biorąc pod uwagę ich wszechobecność i obfitość plonów, jest to łatwe do pozyskania źródło pożywienia. Istnieje wiele książek kucharskich, których autorzy skupiają się wyłącznie na daniach z roślin inwazyjnych, takich jak np. kudzu (Pueraria montana)

Obecnie przewidywany wzrost stężenia CO² w atmosferze oraz temperatury powietrza mogą być korzystne dla niektórych roślin inwazyjnych i potencjalnie inwazyjnych, co zdecydowanie zwiększa potrzebę skutecznego zarządzania nimi. Niektórzy badacze uważają, że konsumpcja tych jadalnych roślin może być dobrą formą kontroli tych gatunków. 

Czosnek dziwny, Allium paradoxum, fot. Domena Publiczna, Wikipedia

Allium paradoxum jest członkiem rodziny amarylkowatych (Amarylliadaceae) i jest jadalnym gatunkiem czosnku wstępującym w północnym Iranie, zwłaszcza w prowincji Mazandaran. Lokalnie nazywany jest „Alezi” i jest ważną rośliną w produkcji wielu lokalnych potraw.

Oprócz stosowania jako surowe warzywo do przyrządzania potraw, ma również pewne zastosowania lecznicze wśród miejscowej ludności, zwłaszcza w celu regulacji poziomu cholesterolu we krwi oraz poprawy układu trawiennego i krwionośnego.

Dodatkowo ostatnie badania wykazały jego aktywność przeciwutleniającą, działanie ochronne przed nefrotoksycznością wywoływaną gentamycyną, aktywność przeciw hemolityczną i działanie ochronne przed toksycznym działaniem na wątrobę wywoływanym przez czterochlorek węgla, który występuje najczęściej jako bezbarwny gaz.

Anna Rusiecka

Była studentka biotechnologii i praktykantka w Ogrodzie Botanicznym UW. Na co dzień zajmuje się mikrobiologią i bada antybiotykoooporność. Lubi pracę w ogrodzie i kontakt z roślinami, jednocześnie uwielbia gotować i dzielić się przepisami.

Ogród Botaniczny UW

W sezonie zimowym czynne są tylko SZKLARNIE Ogrodu Botanicznego UW – w weekendy i dni świąteczne. W parku Ogrodu wieczorami dostępna jest wystawa Magiczny Botaniczny.

Sezon letni otwieramy 23 marca 2025 r.

Grupy zorganizowane zapraszamy na zajęcia z edukatorami również w tygodniu – od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-15:00.

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Wystawa
Magiczny Botaniczny
Cztery Żywioły

Serdecznie zapraszamy
na wystawę iluminacji
w zimowym Ogrodzie Botanicznym UW

9.11.2024 r. – 16.02.2025 r.

Serdecznie zapraszamy!

Bilety na stronie
www.lumagica.pl

Szklarnie zimą
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne
w weekendy i dni świąteczne
w godzinach 10.00 – 15.00.


Kasy są czynne do godziny 14.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 14.20

W ramach biletu wstępu
zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele
o godz. 13.00
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.