Soja owłosiona

Tortille z boczniakowym wnętrzem 

Przepis:

5 tortilli – polecamy tortille własnej roboty, ale te ze sklepu również będą pasowały

Farsz:

  • 400 g boczniaków – porwanych na paseczki
  • 1 łyżka sosu sojowego jasnego
  • 1 duża cebula czerwona, pokrojona w cienkie piórka
  • 1 czerwona papryka, pokrojona w długie paski
  • 1 szklanka cienko poszatkowanej białej kapusty
  • sól, pieprz
  • 2-3 łyżki oleju

Sos:

  • 2-3 łyżki jogurtu (może być sojowy)
  • 1 łyżka majonezu (może być wegański)
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego
  • 1 ząbek czosnku, przeciśnięty
Przygotowanie:

Składniki sosu mieszamy w miseczce i odstawiamy do „przegryzienia”. Poszatkowaną kapustę posypujemy sporą szczyptą soli i odstawiamy na chwilę, by puściła sok i zmiękła. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju i wrzucamy cebulę. Smażymy ją na niewielkim ogniu, aż stanie się mięciutka, szklista i zacznie się lekko rumienić. Zdejmujemy ją z patelni. Na patelnię wlewamy troszkę oleju, wkładamy paski papryki, zwiększamy ogień i smażymy je szybko, tak, by zmiękły ale się nadal pozostały lekko twardawe. Na patelnię wlewamy kolejną łyżkę oleju. Wrzucamy boczniaki i rozkładamy je równą warstwą. Smażymy nie mieszająć - ok 2-3 minut na dużym ogniu, by zaczęły się rumienić. Po tym czasie mieszamy je i smażymy dalej. Chodzi o to by wszystkie paski grzybów się ładnie zrumieniły. Na sam koniec wlewamy sos sojowy i smażymy dalsze 30 sekund.  Wszystkie ciepłe składniki tortilli przetrzymujemy np. w lekko rozgrzanym piekarniku, by nie wystygły.

Tortille lekko podgrzewamy na patelni bez tłuszczu. Na każdy z placków nakładamy: sos, wiórki kapusty, cebulkę, paprykę i boczniaki. My lubimy też dodawać grillowany ser halloumi. Tortillę zwijamy i podajemy póki jest jeszcze ciepła.

Soja, tak jak groch czy fasola, należy do rodziny bobowatych. Jest rośliną roczną, dorasta do 1,8 m wysokości. Jej owocem jest mały, brązowy strączek zawierający od 2 do 3 nasion. Nasiona mogą mieć barwę białą, żółtą, a nawet prawie czarną.

Soja nie jest znana w stanie dzikim. Uważa się, że może pochodzić od soi ussuryjskiej występującej w Kraju Amurskim, Ussuryjskim, w Chinach i Mandżurii.

Soja, Glycine, fot. H.Zell, Domena Publiczna, Wikipedia

Jest ona jedną z najstarszych roślin uprawnych. W Japonii i Chinach uprawiano ją już 4000 lat temu. Do Europy dotarła jednak dopiero na początku XVIII w. Jest to roślina o dość wysokich wymaganiach termicznych, dlatego odpowiada jej klimat ciepły i umiarkowanie ciepły. 

Zbiory soi przeprowadza się gdy jej nasiona twardnieją, a liście opadają, ale przed całkowitym dojrzewaniem strąków (dojrzałe strąki pękają samoistnie i wysypują nasiona). Za co głównie należy cenić soję? Za dużą zawartość białka (nawet 50%), sporo witamin z grupy B i związków mineralnych.  To także jedna z najważniejszych roślin oleistych na Świecie.

Całe rośliny mogą być wykorzystywane jako nawóz zielony, paszę i siano. Używa się ich również do przygotowywania kiszonek. Nasiona soi spożywamy całe, łuskane lub podkiełkowane np. w formie jarzyny. Z nasion tłoczy się olej – wykorzystuje się go do gotowania, jako olej sałatkowy, do produkcji margaryn, do wyrobu ciast, ale też farb i mydła. Wytłoczyny spożytkowuje się do sporządzania rozmaitych potraw, jako paszę, otrzymuje się z nich mąkę sojową.

Soja, Glycine, fot. Domena Publiczna, Wikipedia

Mąka sojowa, kasze, koncentraty białkowe i izolaty wykorzystywane są do wypieków i jako domieszki objętościowe w produktach mięsnych i jako substytut mięsa. Z wyciśniętego z sojowych kiełków soku i wody sporządza się mleko sojowe.

Białko sojowe pod wpływem fermentacji (działania grzybów i bakterii) przekształca się w ser roślinny tzw. tofu, robi się z niego także pastę miso, twaróg i jogurty. Z nasion produkuje się również sos sojowy – tu także kluczową rolę gra fermentacja. Soja jest też głównym przemysłowym źródłem lecytyny.

Sezon 2025
Artystyczny Botaniczny

W tym roku
spoglądamy na świat przyrody
okiem artystów.
Ta wyjątkowa perspektywa
poprowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.


Zapraszamy na wydarzenia
powiązane z tematem tego sezonu:
wykłady, spacery z motywem,
warsztaty, koncerty oraz wystawy.


Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4





Ogród Botaniczny UW
Zielona oaza w sercu wielkiego miasta!



W maju Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00


Od maja do sierpnia Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00
Zajęcia z edukatorami
dla grup zorganizowanych

od wtorku do niedzieli
w godzinach 10:00-15:00.

Zapisy → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl





Szklarnie
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne w maju
codziennie i w dni świąteczne z wyjątkiem poniedziałków
w godz.10.00 – 20.00.

Kasy są czynne do godz. 19.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 19.20

W ramach biletu wstępu zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele o godz. 13.00





Realizowane projekty z Funduszy Europejskich

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.