Starzec wiosenny

Starzec wiosenny (Senecio vernalis) jest dość oryginalnym gatunkiem, który zaczyna swoje kwitnienie w maju i trwa ono zazwyczaj aż do czerwca (czasem możemy zobaczyć go we wrześniu).

Starzec wiosenny, Senecio vernalis, fot. I.Kirpluk

Należy do rodziny astrowatych, złożonych (Asteraceae, Compositae), a w naszej florze stanowi obcy element. Jest gatunkiem zadomowionym, tzw. młodszym przybyszem, czyli kenofitem. Ściślej – ma u nas status epekofita (gatunku, który wnika do zbiorowisk antropogenicznych), a miejscami także hemiagriofita (gatunku, który wnika do zbiorowisk półnaturalnych).

Pochodzi z zachodniej Azji i południowo-wschodniej Europy. W innych częściach Europy pojawił się (pierwsze notowania) na początku XVIII wieku, w Polsce zaś w 1824 roku.

W Polsce jest pospolity na niżu, rzadko spotykamy go w niższych położeniach górskich. Na pewno zwróci naszą uwagę w miejscach wydeptywanych, wzdłuż szlaków komunikacyjnych. Często zobaczymy go na terenach kolejowych, poboczach dróg, nieużytkach. Niekiedy pojawia się jako chwast w uprawach. Jest gatunkiem światłożądnym – poza światłem nie wymaga specjalnych warunków do rozwoju, może rosnąć na piasku.

Starzec wiosenny, Senecio vernalis, fot. I.Kirpluk

Starzec wiosenny jest gatunkiem rocznym lub dwuletnim (ozimym – zimuje różyczka liściowa), osiągającym nawet do 80 cm wysokości. Cała roślina zazwyczaj jest pajęczynowato owłosiona, z wiekiem zaś łysieje. Liście odziomkowe zebrane są w różyczkę, która zwykle jest zachowana podczas kwitnienia (dla oznaczenia gatunku musimy się przyjrzeć, czy w dole łodygi są liście, bo mogą być już uschnięte).

Starzec wiosenny (Senecio vernalis), fot. Domena Publiczna, Wikipedia

Kwiaty zebrane w koszyczkach o średnicy do 2,5 cm są bardzo charakterystyczne. Najbardziej zauważalne są brzeżne, języczkowate kwiaty. Jest ich na ogół 13, są żółte i płaskie. Środkowe kwiaty są rurkowate, obupłciowe. Tam zawiązują się owoce czyli niełupki. Niełupki zaopatrzone są w pappus czyli puch kielichowy, który ułatwia przenoszenie owoców przez wiatr (anemochoria).

Inną z cech charakterystycznych tego gatunku, ważną przy oznaczaniu rośliny, są listki okrywy koszyczka. Wewnętrzne umieszczone są w jednym szeregu, jest ich zwykle 21 i są ciemno zakończone. Dodatkowych listków okrywy jest od 6 do 12 i są one niemal od połowy czarne.

Sezon 2025
Artystyczny Botaniczny

W tym roku
spoglądamy na świat przyrody
okiem artystów.
Ta wyjątkowa perspektywa
poprowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.


Zapraszamy na wydarzenia
powiązane z tematem tego sezonu:
wykłady, spacery z motywem,
warsztaty, koncerty oraz wystawy.


Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4





Ogród Botaniczny UW
Zielona oaza w sercu wielkiego miasta!



W maju Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00


Od maja do sierpnia Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00
Zajęcia z edukatorami
dla grup zorganizowanych

od wtorku do niedzieli
w godzinach 10:00-15:00.

Zapisy → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl





Szklarnie
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne w maju
codziennie i w dni świąteczne z wyjątkiem poniedziałków
w godz.10.00 – 20.00.

Kasy są czynne do godz. 19.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 19.20

W ramach biletu wstępu zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele o godz. 13.00





Realizowane projekty z Funduszy Europejskich

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.