Aloesy w kolekcji Ogrodu Botanicznego UW

W kolekcji Ogrodu Botanicznego UW jest obecnie 59 taksonów (gatunków i odmian) aloesów. Najstarsza informacja o naszych aloesach widnieje w spisie roślin z 1986 r. Od 1998 r. kuratorem kolekcji była Pani Bożena Dubielecka, która przyczyniła się do powiększenia kolekcji OBUW o wiele nowych gatunków.

Aloes Złoty, Aloe thraskii, fot. M. Wojcieska

Aloe thraskii, Aloes Złoty to najstarszy aloes w naszej kolekcji. Nie posiadamy dokładnych danych na temat wieku rośliny, jednak patrząc na jego wielkość, możemy oszacować jego wiek na kilkadziesiąt lat. Obecnie jego wysokość przekracza 4 m, czyli tyle, ile osiąga w naturalnych warunkach skąd pochodzi, czyli z południowej Afryki. Rośnie u nas od ponad 25 lat.

W Polsce najczęściej uprawiany jest w pojemnikach dla potrzeb leczniczych i kosmetycznych oraz jako roślina ozdobna.

Jego przepiękne złoto-żółte kwiaty formują się w potężne kwiatostany. Liście koloru niebieskawoszarego lub szarozielonego, tworzą nierozgałęzioną rozetę i zawierają bardzo dużo soku.

Jednakże nie zawsze udaje się stworzyć tak dobre warunki do wzrostu rośliny – np. aloes drzewiasty (Aloe arborescensw warunkach naturalnych może osiągać nawet 5 metrów wysokości, a uprawiany w Polsce jako roślina doniczkowa lub szklarniowa – dorasta zaledwie do 1 metra.

Ze względu na rzadkość występowania wszystkie gatunki aloesów są chronione z wyjątkiem Aloe vera. Na liście CITES znajduje się 614 gatunków z tego rodzaju chronionych przez Konwencję Waszyngtońską.

Uprawa aloesów

Uprawa czyli stworzenie optymalnych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin w dużym stopniu zależy od doświadczenia osób zajmujących się kolekcją, jak i warunków pogodowych, jakie panują w naszej strefie klimatycznej. Trzeba wiedzieć kiedy, jak, ile podlewać i kiedy nawozić rośliny – aby stworzyć im warunki zbliżone do panujących w ich naturalnym środowisku. 

Najtrudniejszym okresem dla naszych aloesów jest zima – krótsze dni generują zbyt małą ilość światła. W tym czasie nasze rośliny przechodzą w okres spoczynku. W naszej Oranżerii, tzw. szklarni zimnej, utrzymywana jest temperatura na poziomie 5-10oC. Rośliny nie są również podlewane i nawożone. W takich warunkach bez problemu przetrzymują do wiosny bez wyraźnego uszczerbku na „zdrowiu”. 

Aloes drzewiasty, Aloe arborecens w Oranżerii Ogrodu Botanicznego UW, 2015, fot. Wikimedia, domena publiczna, CC0.

W naszych warunkach, przy zbyt niskiej temperaturze i niedoborach światła, gdybyśmy dodatkowo je podlewali i nawozili – rośliny mogłyby zacząć przybierać nienaturalne kształty np. liście byłyby zbyt długie, cienkie,  wiotkie i jasne, a co gorsza mogłyby zgnić. 

Na szczęście mamy duże doświadczenie w uprawie aloesów, to sprawia, że nasze rośliny przeżywają do wiosny w dobrej kondycji. Cieszy to zarówno nas, jak i zwiedzających. 

Po ciężkim okresie zimowym przychodzi wiosna i lato, gdzie następuje intensywny wzrost roślin. Nasze aloesy zaczynają kwitnąć z początkiem wiosny i w zależności od gatunku kwitną aż do jesieni. W tym czasie są dość obficie podlewane (1x w tygodniu) i nawożone (1x w miesiącu). Podlewanie w tym okresie uzależnione jest od temperatury panującej w szklarni. Jeśli zbyt długo utrzymuje się niska temperatura przy dużej wilgotności powietrza – rezygnujemy z podlewania i nawożenia. Rośliny zdecydowanie lepiej znoszą przesuszenie, , natomiast nadmiar wody może doprowadzić do utraty rośliny z powodu gnicia systemu korzeniowego.

Minimalna temperatura w szklarni w okresie wiosenno-letnim utrzymywana jest na poziomie 15-18oC, a temperatura maksymalna jaka czasem pojawia się w szklarniach przekracza 35oC. Wszystko zależy od panujących warunków pogodowych, szczególnie – upałów.

Właściwości i zastosowanie

Monographia generum aloes et mesembryanthemi Bonnae, Maximilianvm Cohen, 1836-1863, biodiversitylibrary.org

Aloes towarzyszy ludziom od dawna. W starożytności substancje z liści aloesów były wykorzystywane do balsamowania ciał. Żywicę aloesu ścierano na proszek i sporządzano z niej pachnidło.

Współcześnie sok z aloesu wykorzystuje się w kosmetyce i dermatologii do produkcji maseczek, kremów i mydeł. Głęboko wnika w skórę i daje doskonałe efekty nawilżające, kojące i regenerujące. Sok stosowany bezpośrednio na rany skóry, przyspiesza proces gojenia.

Aloes ma również silne działanie przeczyszczające, nieznaczne właściwości bakteriobójcze, wzmaga też czynności żółciotwórcze.

Piotr Dobrzyński, kurator kolekcji roślin szklarniowych Ogrodu Botanicznego UW.


Artykuł należy do cyklu edukacyjnego „Zachwycająca przyroda południowej Afryki” – serii krótkich artykułów autorstwa Barbary Sudnik-Wójcikowskiej oraz Jolanty Mesjasz-Przybyłowicz, poświęconych przede wszystkim niezwykłej przyrodzie odległego i egzotycznego regionu, jakim jest południowa Afryka.

Chcemy przedstawić ten kraj widziany oczami botaników, dla których jest on szczególnie interesujący. Jednocześnie będziemy w nim dla porównania prezentować rośliny, które rosną w kolekcji Ogrodu Botanicznego UW, dla których regionem pochodzenia są również tereny południowej Afryki.

Sezon 2025
Artystyczny Botaniczny

W tym roku
spoglądamy na świat przyrody
okiem artystów.
Ta wyjątkowa perspektywa
poprowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.


Zapraszamy na wydarzenia
powiązane z tematem tego sezonu:
wykłady, spacery z motywem,
warsztaty, koncerty oraz wystawy.


Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4





Ogród Botaniczny UW
Zielona oaza w sercu wielkiego miasta!



W maju Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00


Od maja do sierpnia Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00
Zajęcia z edukatorami
dla grup zorganizowanych

od wtorku do niedzieli
w godzinach 10:00-15:00.

Zapisy → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl





Szklarnie
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne w maju
codziennie i w dni świąteczne z wyjątkiem poniedziałków
w godz.10.00 – 20.00.

Kasy są czynne do godz. 19.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 19.20

W ramach biletu wstępu zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele o godz. 13.00





Realizowane projekty z Funduszy Europejskich

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.