Złotokap Waterera

Złotokap Waterera – piękny krzew o żółtych kwiatach przyciąga dekoracyjnym wyglądem, kryje w sobie jednak mroczną historię. W tym roku opowiadamy o roślinach zagadkowych, tajemniczych i niebezpiecznych.  Do której z nich zaliczylibyście Złotokap Waterera?

Przy dziedzińcu wejściowym prowadzącym do głównego wejścia do Ogrodu spektakularnie za chwilę zakwitną krzewy złotokapu Waterera 'Vossii’ (Laburnum × watereri (G. Kirchn.) Dippel 'Vossii’).

Złotokap Waterera, Laburnum x watereri 'Vossii’, wita odwiedzających na dziedzińcu Ogrodu Botanicznego UW

Jest to mieszaniec 2 europejskich gatunków: złotokapu alpejskiego (Laburnum alpinum) i złotokapu zwyczajnego (Laburnum anagyroides). Jego nazwa gatunkowa pochodzi od nazwiska właściciela szkółek w których w XIX wieku opisano tę roślinę. Okazało się, że takie krzyżówki powstają także w naturze – odkryto je w południowej Szwajcarii.

Złotokap Waterera jest bardzo dekoracyjny! Jego grona kwiatowe są bardzo gęste, złociste, często przekraczają 40cm długości! Te pachnące kwiatostany tworzą efektowną, złocistą kurtynę.

Złotokap Waterera, Laburnum x watereri 'Vossii’, wita odwiedzających na dziedzińcu Ogrodu Botanicznego UW

W Ogrodzie Botanicznym UW spotkacie krzew ozdobny, będący mieszańcem złotokapu pospolitego i złotokapu alpejskiego. To krzew z rodziny bobwatych o dekoracyjnym pokroju i o zachwycających żółtych kwiatach.  Tłem dla jego kwiatostanów są liście podobne do tych koniczynowych – ciemnozielone, złożone, trójlistkowe, osadzone na długich ogonkach.

Nasze złotokapy rosnące na dziedzińcu Ogrodu mają ciekawą historię. Liczą sobie ponad 70 lat i zostały przekazane do Ogrodu przez mera Edynburga. Ten gest miał pomóc odbudować tutejszą kolekcję po wojennych zniszczeniach.

Krzewy od mają do czerwca są niemalże oblane złotymi kroplami. Zwisające 50-centymetrowe kwiatostany, tworzące kwietne kurtyny, to zebrane w grona kwiaty przypominające te łubinu czy glicynii tzw. kwiaty motylkowe. Krzew jest rozmnażany jest przez szczepienie. Nie należy mnożyć tego gatunku z nasion, gdyż uzyskane w ten sposób rośliny kwitną znacznie słabiej.

Złotokapy wabią delikatnym aromatem, ale uwaga!

Złotokap Waterera, Laburnum x watereri 'Vossii’, fot. Ogród Botaniczny UW

Tu ujawnia się mroczna strona tej rośliny. Co dla nas ludzi zachwycające czy przyjemne dla oka może być też trujące i niebezpieczne!

Złotokap Waterera, Laburnum x watereri 'Vossii’, fot. J. Popławska

Złotokapy w swoich tkankach zawierają cytyzynę, toksyczny alkaloid, substancję, która wpływa na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Jest ona trująca, a ponieważ znajduje się również w pyłku kwiatowym, nie wolno sadzić krzewów złotokapu w pobliżu uli. 

Wraz z rokiem tematycznym – Detektywistyczny Botaniczny – prowadzimy cykl o roślinach zagadkowych, tajemniczych, niebezpiecznych, zaskakujących i fascynujących.

Tą historią podzieliła się Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska → kierowniczka Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego UW.

Sezon 2025
Artystyczny Botaniczny

W tym roku
spoglądamy na świat przyrody
okiem artystów.
Ta wyjątkowa perspektywa
poprowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.


Zapraszamy na wydarzenia
powiązane z tematem tego sezonu:
wykłady, spacery z motywem,
warsztaty, koncerty oraz wystawy.


Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4





Ogród Botaniczny UW
Zielona oaza w sercu wielkiego miasta!



W maju Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00


Od maja do sierpnia Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00
Zajęcia z edukatorami
dla grup zorganizowanych

od wtorku do niedzieli
w godzinach 10:00-15:00.

Zapisy → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl





Szklarnie
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne w maju
codziennie i w dni świąteczne z wyjątkiem poniedziałków
w godz.10.00 – 20.00.

Kasy są czynne do godz. 19.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 19.20

W ramach biletu wstępu zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele o godz. 13.00





Realizowane projekty z Funduszy Europejskich

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.