Hortensja

Dziś opowiemy Wam o biologii, budowie, uprawie oraz pielęgnacji hortensji, które bez wątpienia można nazwać perłami Działu Ozdobnego Ogrodu Botanicznego UW.

Czy wiecie, że kolor hortensji ogrodowej zależy od odczynu gleby? W kwaśnej ziemi stają się niebieskie jak niebo, a w zasadowej – różowe jak poranek. Te fascynujące rośliny potrafią zmieniać swoje barwy, jakby dostosowywały się do nastroju otaczającego je świata.

Hortensja drzewiasta 'White Dome’, fot. I. Kuzyszyn, Ogród Botaniczny UW

Naszą opowieść rozpoczynamy w krajach wschodniej i południowej Azji, a także niektórych rejonach Ameryki Północnej i Południowej. Stąd pochodzą hortensje. Przebyły więc długą drogę, by zachwycać nas bogactwem gatunków i odmian rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Hortensje mają kwiatostany, które wyglądają jak małe dzieła sztuki. Stożkowe wiechy, kuliste baldachy i płaskie parasolki zdobią ogród, przyciągając wzrok i owady zapylające. Okazałe kwiatostany hortensji składają się przeważnie z dwóch rodzajów kwiatów – płodnych, czyli wykształcających nasiona, i płonnych – bez słupków i pręcików. Kwiaty płodne są małe i niepozorne.

Kwiaty płonne są znacznie większe i ozdobne, dzięki barwnym działkom kielicha przypominającym płatki. Krzewy, których kwiatostany mają większą liczbę kwiatów płonnych, są bardziej dekoracyjne, pełnią funkcję powabni, zapraszając motyle i inne owady do tańca.

Liście tej rośliny są równie fascynujące. Duże, mięsiste, często z ozdobnymi brzegami, przebarwiają się jesienią na intensywne barwy, dodając uroku nawet w chłodniejsze dni.

Hortensje najlepiej rosną na wilgotnej, próchnicznej glebie o odczynie kwaśnym (pH 5,5). Preferują półcień, choć niektóre odmiany upodobały sobie nasłonecznione stanowiska. Aby kwitły najpiękniej, trzeba o nie odpowiednio dbać: nawozić od wiosny do lipca i przycinać zgodnie z gatunkiem.

Hortensja ogrodowa, fot. I.Kuzyszyn, Ogród Botaniczny UW

W przypadku hortensji ogrodowej kwiatostany pojawiają się na pędach zeszłorocznych, dlatego nie przycinamy ich wiosną. W odróżnieniu od np. hortensji bukietowej, która zawiąże pąki kwiatowe na pędach jednorocznych.

***

Fotografie i informacje przygotowała Monika Pyszna z Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego UW.

Sezon 2025
Artystyczny Botaniczny

W tym roku
spoglądamy na świat przyrody
okiem artystów.
Ta wyjątkowa perspektywa
poprowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.


Zapraszamy na wydarzenia
powiązane z tematem tego sezonu:
wykłady, spacery z motywem,
warsztaty, koncerty oraz wystawy.


Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4





Ogród Botaniczny UW
Zielona oaza w sercu wielkiego miasta!



W maju Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00


Od maja do sierpnia Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00
Zajęcia z edukatorami
dla grup zorganizowanych

od wtorku do niedzieli
w godzinach 10:00-15:00.

Zapisy → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl





Szklarnie
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne w maju
codziennie i w dni świąteczne z wyjątkiem poniedziałków
w godz.10.00 – 20.00.

Kasy są czynne do godz. 19.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 19.20

W ramach biletu wstępu zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele o godz. 13.00





Realizowane projekty z Funduszy Europejskich

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.